Český ráj - informace

Český ráj

 

Český ráj leží padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Geograficky je ohraničen spojnicí Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov. Na východě tento malebný region přechází v Podkrkonoší a na severu je ohraničena pásem Jizerských hor a Krkonoš. V tomto romantickém kraji ležícím na středním toku Jizery se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami – hrady, zámky, lidovou architekturu. A právě proto již v 19. století hosté lázní Sedmihorky začali tuto část země nazývat Český ráj.

Mimořádná členitost krajiny s charakteristickými skalními městy, rostlinnými a živočišnými společenstvy byla hlavním motivem pro vyhlášení první chráněné krajinné oblasti v tehdejší republice (vyhl. r. 1955). Z hlediska různorodosti krajiny a výskytu chráněných a ohrožených biologických druhů mají význam nejenom hluboké lesy, ale i systémy rybníků na vodních tocích a přilehlé fragmenty mokřadních ekosystémů. Jedinečnou členitost reliéfu dotvářejí i charakteristické výlevy vyvřelých hornin, jež tvoří krajinné dominanty (Trosky, Kozákov, Mužský, Vyskeř atd.).

V Českém ráji naleznete mnoho přírodních zajímavostí. Bohatství přírody se zde snoubí s rozmanitostí přírodních krás.
Skalní města Hruboskalsko, Klokočské a Betlémské Skály, Prachovské skály, Borecké skály, Ddrábovna, Kalich – Chléviště, Příhrazské skály, Sokol, Susché skály, Vranovský hřeben jsou doslova rájem pro horolezce a pěší turisty. Obklopí vás velké množství skalních útvarů, které dávají prostor vaší fantazii.

Místa dalekých rozhledů Hlavatice, Kozákov, Kopanina, Čeřovka, Měděnec, Mužský, Tábor, Zebín, vám umožní pohled na nádhernou čistou přírodu Českého ráje.

Podtrosecká údolí, Bartošova pec – Ondříkovické propadání, Údolí Jizery a galerie, údolí Plakánek, vás okouzlí okolní přírodou stejně jako Věžický rybník, Jinolické rybníky, Bílý rybník, Černý rybník, Žabakor, Jezírko pod Táborem, ale i potoky Libuňka a Žehrovka.
Zdejší oblast nabízí spoustu dalších přírodních zajímavostí, k nimž patří například Bozkovské dolomitové jeskyně, Káčov, Libosad, Rváčov, Semtínská lípa, Svatá Anna.

V Českém ráji se nachází řada historických a kulturních památek.

Zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Humprecht, Jičín, Jičíněves, Kamenice, Mnichovo Hradiště a Sychrov vám umožní nahlédnout do života zámeckých pánů z minulých století.

Hrady a zříceniny v Českém Ráji

Brada, Bradlec, Drábské světničky, Frýdštejn, Chlum, Kavčiny, Kost, Kozlov, Kumburk, Pařez, Rotštejn, Staré Hrady, Trosky, Valdštejn, Valečov, Veliš, Vranov, Zásadka, Zbirohy jsou památkami na doby dávno minulé a my si dnes pouze můžeme domýšlet, jak asi dnešní zříceniny vypadaly v dobách, kdy v nich bydleli jejich majitelé. K vzácně dochovaným památkám lidové architektury patří Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, Bičíkův a Holanův statek v obci Příšovice, Boučkův statek na Malé Skále, Karlov v Lomnici nad Popelkou, Kopicův statek na Hruboskalské plošině u Valdštejna, Šolcův statek, Studeňany. Další malebnou lidovou architekturu naleznete ve městě Sobotce, Vesci u Sobotky, Železném Brodě.

Muzea a galerie Český Ráj

Ve většině měst Českého ráje naleznete muzeum nebo galerii. Pokud zavítáte do Turnova, nezapomeňte navštívit Oresní muzeum Českého Ráje a Galerii Granát, v Jičíně Okresní muzeum a galerii, Galerii Holan, Galerii Na Hrázi, Galerietu. V Semilech Městské muzeum a Pojizerskou galerii a dále Městské muzeum v Železném Brodě a Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou. V obci Železnice se nachází Vlastivědné muzeum. Maloskalská galerie sídlí v Boučkově statku na Malé skále.

K dalším historickým památkám se řadí Sedličky v Jičíně, Prachov, Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, Sculptura Parmiggiani a další památné rodné domy a pamětní desky v Sobotce.

Český Ráj

 • nachází se cca 100 km severovýchodně od Prahy, leží na středním toku Jizery
 • na východě tvořena Podkrkonoším, na severu ohraničena pásmem Jizerských hor a Krkonoš
 • mimořádná členitost krajiny s charakteristickými pískovcovitými sklaními městy, hrady a zámky, citlivě zasazenými v přírodě
 • chráněná krajinná oblast již od roku 1955
 • překrásné krajinné dominanty tvořené výlevy vyvřelých hornin, např.: Trosky, Kozákov, Mužský, Vyskeř
 • naleziště drahokamů: achátů, ametystů, jaspisů, chalcedonů,..

Přírodní zajímavosti:

 • Prachovské skály
 • Drábské světničky
 • Hruboskalské skalní město
 • Kalich – skalní bludiště
 • Klokočské skály

Historické památky:

 • zříceniny hradů Frýdštejn, Trosky
 • hrad Kost
 • zámky Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Humprecht, Sychrov, Valdštejn
 • Pantheon Malá Skála

Sport a turistika:

 • Léto, vhodné pro pěší turistiku a cykloturistiku